Καλησπέρα σε όλους! Το Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός στους τελικούς της Basket League μπορεί να «κλέβει» την παράσταση, ωστόσο στο ποδοσφαιρικό κομμάτι στοιχηματικά βρίσκουμε καλές και ενδιαφέρουσες επιλογές.

Εκκίνηση από την Σουηδία και τη Β’ Κατηγορία, εκεί που Εργκριτε και Φάλκενμπεργκ διασταυρώνουν τα ξίφη τους για την πρώτη θέση. Ματς κορυφής με τους γηπεδούχους να έχουν απουσίες στο σημαντικότερο παιχνίδι έως τώρα στη σεζόν, τρεις πιτσιρικάδες στην αποστολή, με τη Φάλκενμπεργκ να έχει την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά από τη δεύτερη Εργκριτε.

Πέρα από τις απουσίες, οι γηπεδούχοι παραπατάνε τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές έχοντας μία νίκη και δύο ήττες! Βέβαια, εντός έδρας μετράνε 4/4 νίκες, οι 3 over. Εκτός η Φάλκενμπεργκ εμφάνισε 3/3 goal/goal και 2 σερί over.

Πλέι οφ ανόδου έχουμε στην Β’ Ιταλίας, με το Βενέτσια – Περούτζια να διεξάγεται το βράδυ της Κυριακής (22:00). Εννέα νίκες στις 11 πιο πρόσφατες εντός έδρας αναμετρήσεις της η Βενέτσια στο πρωτάθλημα. Η Περούτζια ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο συμπληρώνοντας έξι αγωνιστικές δίχως νίκη, ενώ εμφάνισε το goal/goal στα 6 τελευταία. Επιλέγω τον άσο, στηρίζοντας την πιο φορμαρισμένη ομάδα στο ζευγάρι.

Τέλος, από την Βραζιλία τα ξημερώματα της Δευτέρας, κρατάω το διπλό της Κρουζέιρο κόντρα στην αδύναμη Σεαρά. Οι δύο ομάδες πορεύεται διαφορετικά στις πρώτες 8 αγωνιστικές της σεζόν, με την Κρουζέιρο να πετυχαίνει τους στόχους της (να συλλέγει δηλαδή βαθμούς) κυρίως λόγω της εξαιρετικής αμυντικής λειτουργίας της. Συγκεκριμένα, οι 4 νίκες που πέτυχε στην τελευταία πεντάδα αγώνων συνδυάστηκαν με under! Η Σεαρά διανύει κακή αγωνιστική περίοδο, δεν έχει πανηγυρίσει κάποιο τρίποντο στις πρώτες αγωνιστικές, ενώ μετράει τρεις διαδοχικές ήττες, σκοράροντας μόλις ένα γκολ.

Αυτά για σήμερα. Νέα στήλη αύριο αν προκύψει κάτι σημαντικό.